49050, Дніпро, вул.Генерала Пушкіна, буд. 1
+38 050 420 8245

Андрій Дереза поділився з ІТ Dnipro Community секретом виграшу в олімпіадних змаганнях

В травні 2018 року відбулася урочиста церемонія нагородження переможців першого етапу командних студентських олімпіад, проведених за правилами ACM ICPC 2018!

ІТ Dnipro Community вирішили поміркувати над питаннями: як студентські та шкільні олімпіади по програмуванню розвивають майбутніх IT спеціалістів Дніпра? В чому полягає профіт від участі у подібних змаганнях?

Андрій Дереза, Глава центру розробки DataArt у Дніпрі, переможець шкільних і студентських змагань вирішив поділитися відповідями на цікаві нам питання.

Андрій, в 2001 році ви стали регіональним переможцем Всеукраїнської студентської олімпіади ACM ICPC з програмування. Який досвід змогли придбати та як він вплинув на ваші кар’єрні орієнтири в майбутньому?

В індивідуальному закладі я зайняв 1-е місце і довго цим пишався (прим. ред. сміється). У командному турі ми зайняли 2-е місце, але, на жаль, приймати участь у наступному турі по Східній Європі не змогли за фінансових причин. Тоді спортивне програмування у нас в країні не отримувало необхідної підтримки від IT-компаній.

До студентських олімпіад були шкільні – мені пощастило отримати 1-е місце на Всеукраїнській шкільній олімпіаді з програмування. Вже тоді я побачив для себе програмування, та й напрямок IT в цілому, дуже перспективним. В мене палали очі, і я точно знав, що буду будувати кар’єру тут. Здається, це було рівно 20 років тому …

До речі, ситуація з підтримкою від IТ-компаній зараз набагато краще. Наприклад, DataArt протягом багатьох років підтримує як студентські команди, так і олімпіадний рух в Україні в цілому. І це просто чудово!

Чим, на вашу думку, корисні олімпіади для школярів і чи потрібно в них брати участь?

Спортивне програмування дає не тільки плюс до скіллу по алгоритмам, а й вчить вирішувати складні завдання. Ти починаєш знаходити рішення там, де, здавалося б, їх не може бути. Це гарне тренування допитливості і можливість поглянути на світ під іншим кутом – ми оточені можливостями, потрібно їх тільки помічати.

Ви закінчили Дніпропетровський національний університет і отримали ступінь магістра комп’ютерних наук. Ваша перемога на шкільних олімпіадах вплинула на вступ до ВНЗ?

… І захистив кандидатську з технічних наук. Я вступав до університету, коли ще не було незалежного тестування, і ВНЗ самі керували набором. Наявність диплома призового місця істотно спрощувала вступ до ВНЗ, однак якісь формальні процеси і співбесіди все одно були. Вибір ВНЗ і спеціальності для мене були простим завданням: пішов туди, де найбільше вчать програмуванню – на примат.

Чим відрізняється спортивне програмування від комерційного?

У спортивного програмування інші цінності і завдання, ніж у комерційного. У спортивному важливо знайти рішення якомога швидше, при цьому якістю коду і його розумінням можна знехтувати.

У реальному проекті важливо не тільки вирішити завдання, але зробити його красиво і зрозуміло для інших. Тут є певний конфлікт інтересів, оскільки звички змінюються швидко. Про це потрібно пам’ятати, особливо на початку кар’єри.

Від чого тоді залежить перемога?

Я думаю, що везіння важливо! Алгоритмів досить багато, є основні напрямки, до яких можна і потрібно готуватися. Кропітка праця істотно підвищує шанси на перемогу в олімпіаді і, звичайно ж, без знань ви її не отримаєте. Кропітка праця – 80% результату. Але саме везіння тасує схожих по силам учасників і додає непередбачуваності.

До того ж, мені в житті дуже щастило з людьми. Наприклад, у мене був дуже хороший тренер, який зміг підтримати мою цікавість і зацікавити рішеннями завдань з програмування ще в середній школі – Олександр Хижа.

Пам’ятаю, у нас була “збірна солянка” всієї старшої школи, ми окупували комп’ютерний клас і щоп’ятниці по чотири-п’ять годин займалися. А після цього ще залишалися і грали в комп’ютерні ігри по мережі. Або навіть на гітарі. Це було дуже здорово, до сих пір залишилися теплі спогади…

На даний момент ви займаєте посаду Глави центру розробки DataArt в Дніпрі. Чи можна сказати, що активна участь в олімпіадному русі, завоювання перших місць на Всеукраїнських та Міжнародних олімпіадах з програмування допомогли добитися кар’єрного успіху?

Не думаю, що тут є прямий зв’язок. Адже досягнення в спортивному програмуванні, якими б вони не були, не дають потрібних навичок щоб, наприклад, керувати офісом (прим.ред сміється). Але побічно – звичайно.

Участь в олімпіадах, особливо на старті кар’єри, були вдалим іміджевим доповненням. Олімпіади дали мені гарних друзів і знайомих, які побудували дуже гідні кар’єри в IT. Хтось встиг попрацювати в світових ІТ-гігантах, хтось – створити успішний бізнес, хтось – зайнятися дослідженнями.

Андрій, що ви порадите учасникам олімпіад сьогодні? Поділіться секретами, фішками або звичаями перед змаганням

Є секретна зброя – шоколад. На кожну олімпіаду я брав по шоколадці і з’їдав її під час змагання. Це, може, не дуже корисно, але смачно і давало прилив енергії.

А якщо серйозно, намагайтеся використовувати всі можливості від олімпіади – знаходьте друзів, зав’язуйте знайомства і це буде прекрасний нетворкінг! Знайдіть те, що вам подобається найбільше, і перетворіть заняття в задоволення.

IT Dnipro Community висловлює особливу подяку за цікавий діалог Главі центру розробки DataArt в Дніпрі Андрію Дерезі.