49050, Дніпро, вул.Генерала Пушкіна, буд. 1
+38 050 420 8245

Навіщо школяреві приймати участь у Всеукраїнській шкільній олімпіаді з програмування?

Проект підготовки школярів до IT-олімпіади традиційно проходить в кілька етапів: з листопада 2017 по березень 2018. Протягом усього періоду в ньому бере участь близько 1000 учнів зі всієї області.

В рамках розвитку програми “Education” і проведення Всеукраїнських шкільних олімпіад з програмування, IT Dnipro Community вирішили поспілкуватися на тему шкільних олімпіад з програмування з експертами у викладацькій діяльності, вчителями інформатики, фахівцями вищої категорії «вчитель-методист» в Дніпровському ліцеї інформаційних технологій при ДНУ Йосифом Абрамовичем Ентіном і Олександром Павловичем Буланим.

Що собою являє шкільна олімпіада і як проходить змагання?

О. П. Буланий – Склалося кілька форматів проведення олімпіад: індивідуальні та командні. Другий частіше використовується в студентських АСМ-олімпіадах. Серед школярів частіше проводяться індивідуальні олімпіади, в яких важливо пройти максимальну кількість тестів.

Й. А. Ентін – Всі учасники отримують доступ мережею до сервера, з якого копіюють умови задач і на який відсилають рішення. Результати перевірки доступні їм майже миттєво, вони бачать суми своїх балів і суми балів всіх інших учасників.

Наскільки учні активні в бажанні де-небудь змагатися і як ви їх мотивуєте?

Й. А. Ентін – Я беру участь у Всеукраїнських шкільних олімпіадах з програмування з 1993 року. Олімпіади привчають думати швидко і безпомилково, терпіти, не розкисати при довгому неуспіху, при вирішенні того чи іншого завдання.

Успіх завжди дістається обдарованим, при наявності у них стійкої нервової системи і, головне, інтересу до справи. Таких учнів нема чого мотивувати – це організувала природа.

Чим на вашу думку корисні олімпіади для учнів і чи потрібно в них брати участь?

О. П. Буланий – олімпіадами з програмування я цікавився з самого введення предмету “Інформатика” в школу. Спілкуватися з хлопцями рівня Всеукраїнської олімпіади почав після переїзду в Дніпро в 1993 році, а перші призи ми почали завойовувати з 2003 року. У teenagers завжди є тяга до самореалізації, і олімпіади – один з реальних способів її здійснити.

Учасники вчаться доводити роботу до кінця і домагатися успіху. У них розвивається швидка реакція (безсумнівний плюс на майбутніх співбесідах), здатність ефективної роботи в умовах протидії.

Йосиф Абрамович, які пільги принесуть школяреві перемоги? Можливо, це звільнення від іспиту по одному з предметів?

Й. А. Ентін – Призери вищого рівня державних олімпіад отримують додаткові рейтингові бали (невеликі) до сум балів вступних іспитів та атестата. А рівень області іноді прописують в правилах приймання до ВНЗ, але це не в перших рядках пільг. Призери Міжнародних змагань мають більш вагомі пільги, але їх на всю країну 4 людини! Звільнень від вступних іспитів не існує.

Олександр Павлович, призове місце на олімпіаді впливає на вступ до ВНЗ в майбутньому дитини?

О. П. Буланий – Так, призове місце може дати кілька балів на вступних іспитах або запрошення від іноземного ВНЗ. Звільнення від якогось необов’язкового заліку або його частини. Поїздка в складі команди на якесь додаткове змагання: в цьому навчальному році у нас були виїзди в Кропивницький, Одесу, Вінницю, Кременчук.

Скільки команд/школярів Вам довелося привести до перемоги і чи підтримуєте Ви з ними контакт зараз? Який їхній кар’єрний шлях поза стінами школи?

Й. А. Ентін – Я маю понад 20 призерів Всеукраїнських олімпіад, починаючи з 1994 року. Багатьох я виховував спільно з Олександром Леонідовичем Хижой (кандидатом фізико-математичних наук, доцентом факультету прикладної математики ДНУ, заслуженим працівником освіти України) і Олександром Павловичем Буланим, у яких, спасибі їм, багато чому навчився. Ті, хто після закінчення ВНЗ в полі мого зору – дуже успішні в професіях, пов’язаних з комп’ютерними технологіями.

О. П. Буланий – З 2003 року хлопці, тренером яких я був записаний, отримали приблизно 40 дипломів Всеукраїнської, а двоє привезли дипломи Міжнародної олімпіади. Але так вважати не можна! Абсолютно незрозуміло, я їх чомусь вчу або вони мене? (Прим.ред сміється). Згадуючи, своїх перших призерів, я точно знаю, що вони дали мені більше, ніж я їм, є їхня заслуга в успіхах наступного покоління.

Від чого тоді залежить перемога?

Й. А. Ентін – Думаю, залежить від бажання, таланту, сили характеру і трохи від везіння …

О. П. Буланий – Залізно працює принцип: «Можна випадково програти, але не можна випадково виграти». В основі успіху лежать спосіб мислення, психологічна стійкість і відданість праці та професії.

IT Dnipro Community висловлює особливу подяку учасникам інтерв’ю: Олександру Павловичу Буланому, Йосифу Абрамовичу Ентіну.

Раніше ми вже писали про переможців Першого етапу студентських олімпіад ACM ICPC.